PCB Insert Soldering Barrier Terminal Block 10 Position BT10-002A
Dongguan SANNI Electronics Technology Co., Ltd.
Trust Seal
Verified Supplier
Credit Check
Supplier Assessment
Contact Now
Brand Name : SANNI
Model Number : BT10-93
Place of Origin : China
MOQ : 1000pcs
Price : USD1.5~2.5 per pc
Payment Terms : T/T
Supply Ability : 10000pcs per Month
Delivery Time : 25 working days
Packaging Details : 150pcs per Carton box,
Model NO. : BT10-93
Brand : RORUDA
Position : 10 Postion
Shape : Rectanglular
PCB Mount : PCB Insert and Soldering
Samples : Free samples with freight collecting ship
Contact Now
BT10-002A 10 Position Panel Barrier Terminal Block For Car Amplifier
Descriptions
Applications of Barrier Terminal Block
Normally used for car amplifier audio signal distributing and power distributing/connecting.
Features of Barrier Terminal Block
Long life and Good Finish Performance
Stable distribution performance
RoHS Compliant
Specification of Barrier Terminal Block
1.Electrical Characteristics
Rated voltage: 300VDC
Rated current: 35A
Insulation resistance: ≥1000OHM
Wire range: 12-22AWG with standing
Withstand voltage: 1500V AC/minute
2.Mechanical Characteristics
Torque: 15.7Lb/in
Operating temperatures: -40°C to 105°C
Installation: PCB Insertion and Welding
1.Materials & Finish Characteristics
Screw: Steel , Finish: Nickel plating with Copper underneath
Terminal: Zinc Alloy, Finish: Tin/Nickel/with Copper underneath or Gold plating
Body: PBT or PC UL94-V0
FAQ
1.Q: Can I get sample from you?
2.Q: Can you provide help for technical issues?
3.Q: Do you accept customization?
A: Yes, customization is acceptable, please contact our sales staffs for details.
PCB Insert Soldering Barrier Terminal Block 10 Position BT10-002APCB Insert Soldering Barrier Terminal Block 10 Position BT10-002APCB Insert Soldering Barrier Terminal Block 10 Position BT10-002A
Product Tags:
PCB Insert Barrier Terminal Block
10Position Barrier Terminal Block
PCB Soldering 10 position terminal block
China PCB Insert Soldering Barrier Terminal Block 10 Position BT10-002A factory
PCB Insert Soldering Barrier Terminal Block 10 Position BT10-002A Images